Tehnična navodila
za snemanje
1 Splošno
PROSTOR NAJ BO TIH
Za snemanje izberite miren prostor brez motenj, najbolje v domačem okolju. Pomembno je, da ni prisotnih drugih ljudi, šumov in motenj, kot so prometni hrup, glasovi skozi odprto okno, lajež, glasba, zvonjenje telefona itd. Prav tako izklopimo vse naprave, ki lahko povzročajo šum ali oddajajo moteče zvoke (npr. ventilacijske in klimatske naprave). Pazimo tudi, da v prostoru ni prevelikega odmeva (pogosto v zelo majhnih ali praznih prostorih).
Med snemanjem se lahko bodisi umaknete iz prostora bodisi ste tiho v ozadju – razen če ste eden od sogovornikov vi sami.
MIKROFON POSTAVITE ČIM BLIŽE GOVORCEM
Snemalno napravo postavite na stabilno mesto. Mikrofon naj bo čim bliže obrazom govorcev, da bo njihov govor dobro slišen, za kar lahko uporabite improviziran podstavek, ki ga položite na mizo. Med govorom mikrofona ne premikajte.
NASTAVITVE KAKOVOSTI ZVOKA
Snemate lahko avdio ali tudi video posnetke. Nastavite čim višjo kakovost posnetka in, če je mogoče, izberite nestisnjeni avdio format, kot je wav (priporočljivo 44,1 kHz, pcm, 16-bit, mono).
PREVERITE GLASNOST
Posebej pomembna je nastavitev glasnosti oz. občutljivosti, za katero je zelo zaželeno, da jo nastavimo pred snemanjem. Ustrezno občutljivost najnatančneje preverimo s pomočjo grafičnega prikazovalnika na zaslonu snemalne naprave ali programa. Nivo zvoka je optimalen, če je vrednost na prikazovalniku pri govoru na skali med -6 in 0 (merjeno v dB). Če je pretiho (-12 ali manj), povišamo občutljivost, če nivo večkrat sega do 0, pa pomeni, da je zvok preglasen in da moramo občutljivost znižati. Za preizkus opravite krajši posnetek, da boste lahko optimalno nastavili glasnost zvoka.
PREMORI NAJ NE BODO PREDOLGI
Končna dolžina posameznih posnetkov naj bo od 5 do 90 minut. Sogovorniki se lahko sicer pogovarjajo tudi že pred začetkom in po koncu snemanja, kar pozitivno pripomore k sproščenosti in avtentičnosti govora.
Premori znotraj pogovora naj ne bodo predolgi (npr. več kot minuto). Pomembno pa je, da pred začetkom in po koncu snemanja za hip pomolčijo, da lahko v tišini sprožite začetek oz. konec snemanja. Posnetkov ne urejajte, lahko jih samo skrajšate v začetnem in/ali končnem delu.
POŠLJITE NAM TESTNI POSNETEK
Če niste prepričani glede tehnične izvedbe snemanja, nam predhodno pošljite kratek testni posnetek. Pošljite ga na govorjena.slovenscina@um.si, v zadevo e-sporočila pa vpišite »Testni posnetek«. Priporočljivo je, da zraven opiši
2 Snemanje s pametnim telefonom
Nastavitve
Na telefon si namestite eno od aplikacij za zvočni snemalnik, kot je npr. ASR Voice Recorder (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nll.asr).
Po prvem zagonu ustvarite nov profil (s pritiskom na ikono osebe ). Profil poimenujte in uredite njegove nastavitve:
- avdio format nastavite na “WAV”,
- število kanalov na “Mono”,
- frekvenco vzorčenja na “44.1 kHz”.
Če so posnetki pretihi ali preglasni, se lahko poviša ali zniža ojačanje mikrofona s pritiskom na ikono s ponazorjenim signalom (). Ojačanje mikrofona se lahko po potrebi nastavlja med -20dB in +20dB.
Snemanje
Po ureditvi novega profila izvedite snemanje govora. S pritiskom na rdeči krog pričnite s snemanjem, s ponovnim pritiskom na rdeči krog snemanje izklopite.
Prenos posnetkov na osebni računalnik
S pritiskom na menijsko ikono () odprite seznam posnetih datotek. S funkcijo “Share” lahko posnetke delite prek aplikacij, kot so DropBox, OneDrive idr. Lahko pa telefon priključite na računalnik in posnetke prenesete neposredno nanj. Preneseni posnetek lahko nato predvajate in po potrebi skrajšate z izbranim programom, kot je npr. Audacity (https://www.audacityteam.org/).