( ! .. ? )
Portal Govorjena slovenščina je namenjen zbiranju posnetkov vsakdanje slovenščine. Uporabljeni bodo za raziskave govora, in razvoj digitalnih orodij za naš jezik in kot arhiv jezikovne kulturne dediščine.
KDO – kdorkoli, ki govori slovensko …
Posnemite vsakdanji pogovor dveh ali največ treh oseb, intervju z neko osebo ali tudi govor ene same osebe, lahko tudi samega sebe. Vsak posameznik lahko sodeluje največ v enem posnetku.
Govorci so lahko tudi mladoletni ali otroci. Zanje mora podati soglasje za snemanje starš ali skrbnik.
NAČIN GOVORA – sproščeno in vsakdanje …
Govorite čim bolj sproščeno, tako kot v resničnem življenju, vseeno, ali je to narečno, pogovorno, mešano oziroma če slovenščina ni vaš prvi jezik. Pogovarjajte se čim bolj sproščeno.
O ČEM – vsakdanje teme …
Vsebina pogovora je lahko karkoli, o čemer radi govorite (morda hobiji, zanimanja, aktualne teme, vsakdanja opravila) in ste o tem pripravljeni govoriti za govorno bazo slovenščine glede na njen <namen>. Pogovor je lahko resen ali šaljiv.
Lahko se vnaprej odločite o temah, o katerih se boste pogovarjali, ne pripravljajte pa si točne vsebine in ne vadite pogovora ali govora vnaprej. <Primer>
Vsebina naj bo anonimna. Ne omenjajte drugih oseb ali sebe z imenom in priimkom. Imena in priimki tako v bazi govorjene slovenščine ne bodo nikjer razvidni.
KAKO DOLGO – med 5 in 90 minut …
Dolžina oddanega posnetka naj bo najmanj 5 minut in največ 90 minut. V oddanem posnetku naj ne bo zelo dolgih, večminutnih premorov.
Posnetek lahko na začetku ali na koncu odrežete in oddate samo del tega, kar ste posneli. Rez v tem primeru naredite na vsebinsko smiselnem mestu s premorom v govoru.
KJE – v tihem prostoru (doma) …
Snemajte v prostoru, ki je čim bolj tih. Izklopite glasbo, preverite, da se ne sliši govora drugih ljudi, hrupa prometa in podobno. Najlažje snemate v domačem okolju.
Snemanje naj bo čim bolj sproščeno, zato si brez zadržkov postrezite s kavo, čajem ali drugim napitkom.
Snemate lahko tudi telefonski pogovor ali avdio oz. video pogovor prek spleta.
KAKO – avdio ali video, visoka kvaliteta posnetka …
Snemate lahko s telefonom, računalnikom ali drugo snemalno napravo. Snemalno napravo postavite na stabilno mesto. Mikrofon naj bo čim bliže obrazom govorcev, da bo njihov govor dobro slišen.
Snemate lahko samo avdio ali tudi video. Nastavite čim višjo kvaliteto posnetka in, če je mogoče, nestisnjeni format, kot je wav (priporočljivo 44,1 kHz, pcm, 16-bit, mono).
Posebej pomembna je nastavitev glasnosti. Pred snemanjem prosite govorce, naj povedo nekaj besed za preizkus, da se prepričate o kvaliteti zvoka.
Preberite dodatna tehnična navodila.
Preden oddate posnetek, ga poslušajte in preverite, da je govor dobro slišen in da ni šumov.<Primer posnetka ustrezne kvalitete> (Iriss-N-G5097-P600096-avd) <Primer posnetka neustrezne kvalitete>
PRIMER POSNETKA …
Primer posnetka ustrezne kvalitete
DOVOLJENJA IN PODATKI O GOVORCIH – vsak govorec podpiše izjavo ..
Pred snemanjem si natisnite <izjave> (v pdf). To izjavo mora izpolniti in podpisati vsak govorec na posnetku, tudi vi, če sodelujete v pogovoru. Izpolnjene in podpisane izjave fotografirajte ali poskenirajte in oddajte skupaj s posnetkom.
Podatke o govorcu ob oddaji posnetka z izjave prepišite tudi v <spletni obrazec>.
PODATKI O POSNETKIH – popišite okoliščine snemanja …
Pripravite si obrazec <o okoliščinah snemanja (tudi pdf)>. Te podatke ob oddaji posnetka vnesite v <spletni obrazec>.