( ! … ? )
Portal Govorjena slovenščina je namenjen zbiranju posnetkov vsakdanje slovenščine. Posnetki bodo uporabljeni za raziskave govora, razvoj digitalnih orodij za naš jezik in kot arhiv jezikovne kulturne dediščine.
Na enem posnetku lahko govori ena oseba ali poteka pogovor med dvema ali tremi osebami.
Govorci so lahko ljudje vseh starosti, vključno z otroki in starejšimi. Lahko opravljajo različne poklice in prihajajo iz različnih okolij, živijo v katerikoli regiji Slovenije, mestu ali vasi, zamejstvu, so Slovenci v tujini ali tujci, ki govorijo slovenščino. Če gre za naročeno snemanje, lahko naročnik določi bolj natančne zahteve glede govorcev.
Vse osebe, ki sodelujejo v posnetku, morajo vedeti, da jih snemate, in se strinjati z uporabo posnetkov. Pred snemanjem morajo izpolniti in podpisati privolitev za objavo posnetka. Za otroke in mladoletne mora soglasje podpisati starš ali skrbnik.
Govorci naj govorijo sproščeno, tako kot v vsakdanjem življenju. Ni pomembno, ali govorijo narečno, pogovorno, zborno, slengovsko, žargonsko ali slovenščino kot tuji jezik.
Vsak posameznik lahko sodeluje samo v enem posnetku. Če sodeluješ tudi ti kot občanski znanstvenik, znanstvenica, naj tvoj govor na vseh oddanih posnetkih skupaj ne presega dveh ur.
Prostor snemanja naj bo čim bolj tih, najbolje doma. V ozadju naj ne bo glasbe, govorjenja drugih ljudi, hrupa prometa ali podobnih motenj. Za sproščeno vzdušje je lahko med snemanjem na voljo kava, čaj ali kakšen drug napitek.
Snemanje lahko poteka tako, da so vse osebe v istem prostoru, kjer se pogovarjajo v živo (osebni stik). Lahko pa poteka pogovor na daljavo prek telefona, tablice ali računalnika (avdio ali video na daljavo). Prav tako lahko ena oseba snema svoj govor sama, brez prisotnosti drugih ljudi.
Podatke o prostoru, času, kraju, načinu snemanja in drugih okoliščinah vpiši v obrazec o okoliščinah snemanja.
Vsebina govora naj bo anonimna. Če so omenjene druge osebe, naj bodo samo z imenom, brez priimka, razen če gre za javne ali slavne osebe.
Sproščen pogovor med dvema ali tremi osebami, ki se družijo. Pogovor je lahko resen ali zabaven, vendar naj bo spontan in naraven, brez vnaprejšnje priprave.
Pomembno je, da se snemane osebe vnaprej dogovorijo, o katerih temah bodo govorile, in izberejo samo tiste, ki jih želijo deliti z javnostjo.
Pogovor, kjer ena oseba postavlja vprašanja, druga (ali dve osebi) pa odgovarja. Vprašanja so lahko pripravljena vnaprej ali nastanejo med pogovorom. Odgovori naj bodo spontani, ne vnaprej pripravljeni.
Intervju naj se izogiba temam, ki so za intervjuvano osebo občutljive ali neprimerne za javno objavo. Lahko je tudi raziskovalne narave.
Pogovor, kjer dve ali tri osebe delijo svoja mnenja, ideje in argumente o temah, ki jih izberejo vnaprej.
Pomembno je, da snemane osebe ne izberejo tem, o katerih ne želijo javno govoriti.
Govor ene osebe ali pogovor med dvema ali tremi osebami, kjer prva oseba razlaga, kako nekaj narediti, izvesti ali doseči. V enem posnetku je lahko več različnih navodil.
Če gre za pogovor, naj druga (in tretja) oseba aktivno sodeluje, sprašuje in preverja, ali pravilno razume. Osebe si lahko izmenjujejo vlogo tistega, ki daje navodila.
Navodila naj obravnavajo teme, ki jih snemane osebe želijo deliti z javnostjo.
Prva oseba pripoveduje o svojih ali tujih dogodkih, doživetjih ali izkušnjah iz resničnega življenja, ne iz knjig ali filmov. V enem posnetku lahko pove več zgodb.
Če sta zraven še druga in tretja oseba, lahko tudi te izmenično pripovedujejo.
Pripovedi naj govorijo samo o dogodkih, doživetjih ali izkušnjah, ki jih snemane osebe želijo deliti z javnostjo.
Prva oseba opisuje ali razloži stvari, pojme, dogodke ali pojave, da bi jih drugi bolje razumeli. V enem posnetku lahko poda več različnih razlag.
Če gre za pogovor, naj druga (in tretja) oseba aktivno sodeluje, sprašuje in preverja, ali prav razume. Osebe si lahko izmenjujejo vlogo tistega, ki razlaga.
Razlage naj bodo o temah, ki jih snemane osebe želijo deliti z javnostjo.
Namigi za teme govora
- hobiji
- šport, rekreacija
- glasba
- potovanja
- tehnologija
- hrana
- igre
- vesolje
- zdravje
- serije, filmi
- kultura
- avtomobili, motorji
- podnebje
- slavni
- okolje
- mediji
- šolstvo
- zdravstvo
- delo
- znanost
- otroci, otroštvo
- prazniki, običaji
- vsakdanji dogodki
- promet, mobilnost
- domače živali
- starševstvo
- aktualni družbeni dogodki
Za snemanje lahko uporabiš telefon, računalnik ali drugo snemalno napravo. Naprava naj bo stabilno postavljena, mikrofon pa čim bliže govorcem, da bo njihov govor dobro slišen.
Posnetek je lahko avdio ali video. Pomembno je, da je kakovost posnetka čim višja. Najbolj priporočljiv avdio format je wav (44,1 kHz, PCM, 16-bit, mono).
Pri snemanju s pametnim telefonom priporočamo mobilni aplikaciji:
- Audio Recorder za Android (izberi Settings, Recording format: Wav, Sample rate: 44.1 kHz, Channel count: Mono)
- Voice Record Pro za iOS (izberi REC, Advanced, Recording format: Wav, Sample rate: 44.1 kHz, Channel count: Mono)
Zelo pomembna je pravilna nastavitev glasnosti (med -6 dB in 0 dB). Pred snemanjem naj osebe povedo nekaj besed za preizkus zvoka.
Preden oddaš posnetek, se prepričaj, da je govor jasno slišen in da ni motečih šumov v ozadju.
En posnetek mora trajati najmanj 5 minut in največ 90 minut. Med govorom naj ne bo zelo dolgih premorov, ki bi trajali več minut.
Na začetku ali koncu lahko posnetek odrežeš in oddaš samo del posnetega govora. Rez naj bo narejen v premoru, pred začetkom nove teme ali izjave.
Naredi toliko posnetkov, kolikor najdeš različnih govorcev. Vsak govorec je lahko samo na enem posnetku. Če sodeluješ tudi ti, naj tvoj govor na vseh oddanih posnetkih skupaj ne presega dveh ur.