( ! .. ? )
Portal Govorjena slovenščina je namenjen zbiranju posnetkov vsakdanje slovenščine. Uporabljeni bodo za raziskave govora, in razvoj digitalnih orodij za naš jezik in kot arhiv jezikovne kulturne dediščine.
Sodelujete tako, da posnamete in oddate vsakdanji pogovor dveh ali največ treh oseb, intervju z neko osebo ali tudi govor ene same osebe. Govorec na posnetkih je lahko kdorkoli, ki govori slovensko, ne glede, ali je slovenščina njegov prvi ali drugi jezik, ali živi v Sloveniji ali zunaj Slovenije, ali govori narečno ali ne. Govorec ste lahko vi, vaši prijatelji, sošolci, sorodniki, sodelavci, sosedje…
Posnetki bodo del govorne baze slovenščine.
V tej bazi bodo posnetkom lahko dodani zapisi govora na posnetkih.
Posnetki in zapisi govora bodo povezani z oddanimi podatki o okoliščinah snemanja in demografskih lastnostih govorcev.
Govorci bodo v zapisih in podatkih o govorcih poimenovani z anonimno kodo, iz katere ne bo mogoče ugotoviti identitete govorca.
Zapisi govora bodo lahko opremljeni z oznakami o izgovoru, oblikah, skladenjskih strukturah, pomenu ipd.
Posnetki iz govorne baze slovenščine bodo na voljo prek nacionalnega repozitorija za jezikovne vire in tehnologije Clarin.si. Iz tega repozitorija bo bazo mogoče sneti pod eno od odprtih licenc, kot je Creative Commons. Dostop do posameznih izjav v posnetkih bo lahko omogočen tudi prek specializiranih iskalnikov po jezikovnih virih, t. i. konkordančnikov, na način, kot je na primer dostopen govorni korpus Gos prek konkordančnikov CJVT, Clarin noSketch Engine ali Clarin Kontext.